Aktualności Aktualności

Leśnicy Żołnierzom Wyklętym

W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowionym 1 marca dla upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 leśnicy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach. Włączyli się w organizację wydarzeń plenerowych i sportowych, w tym ogólnopolską VIII edycję Biegu Tropem Wilczym.

Leśnicy wezmą udział w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się m.in. w Radomiu, ale też innych miejscowościach. W Radomiu na uroczystościach wraz z innymi służbami mundurowymi obecni będą przedstawiciele RDLP oraz nadleśnictw: Kozienice, Marcule, Przysucha, Radom, Skarżysko i Zwoleń.

Na terenie RDLP w Radomiu odbędzie się również wiele inicjatyw łączących pamięć o historycznych wydarzeniach i aktywność sportową, w tym VIII edycja Biegu Tropem Wilczym. Ideą biegu zapoczątkowanego w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja, w którym w 2019 roku w 365 miastach w Polsce, 6 za granicą, 50 miastach w ramach biegów garnizonowych oraz 7 misji wojskowych za granicą wzięło udział 75 tys. biegaczy, jest łączenie aktywności fizycznej i pamięci o tych, którzy nawet 20 lat po zakończeniu wojny walczyli za wolność Polski. Podstawowy dystans śladem „Wilków” o długości 1963 m upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski kolejny raz włączyło się w organizację Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego pamięć Żołnierzy Wyklętych. Jest on organizowany w tym regionie po raz drugi. Tegoroczny bieg poświęcony będzie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczestnicy będą mieli do przebiegnięcia dwie trasy – honorową o długości 1963 metrów i zwykłą, mierzącą 10 kilometrów. Została ona wyznaczona na terenie leśnictwa Zwierzyniec, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin. W organizację ostrowieckiej edycji biegu włączył się Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostki Strzeleckiej 2013, policja, straż pożarna ale również jednostki wojskowe z terenu województwa świętokrzyskiego oraz inne instytucje http://www.radom.lasy.gov.pl/de/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/bieg-tropem-wilczym-pamieci-zolnierzy-wykletych

W Zwoleniu po raz pierwszy odbędzie się  Bieg Tropem Wilczym. Uczestnicy pobiegną ulicami miasta dla upowszechnienia idei uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta będzie rozpoczynała projekt edukacyjny „Niezłomny Zwoleń” dla uczczenia 74. rocznicy Bitwy pod Zwoleniem, uznanej przez historyków największą bitwą podziemia niepodległościowego z armią sowiecką. Jednym z działań upamiętnienia bohaterskich żołnierzy będą wycieczki historyczne dla młodzieży szkolnej „Tropem Wyklętych”, w tym wytyczenie i oznakowanie ścieżek edukacyjnych związanych z podziemiem niepodległościowym po 1945 r. Projekt realizowany jest pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Fundacji ENEA, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, parafii pw. św. Krzyża w Zwoleniu oraz lokalnych samorządów, instytucji i organizacji pozarządowych, we współpracy z Nadleśnictwem Zwoleń.

W tym roku osoby zainteresowane wydarzeniem z okolic Radomia mogą uczestniczyć w biegu w leśnictwie Rajec na terenie Nadleśnictwa Radom, który organizuje Stowarzyszenie „Biegiem Radom!” we współpracy z gminą Jastrzębia. Patronat nad imprezą objął Waldemar Trelka, starosta radomski. W organizację biegów włączyła się Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej i Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. Każdy z uczestników biegnie w koszulce z wizerunkiem wybranego Bohatera. Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale.

We wspólną inicjatywę biegu włączyły się także Nadleśnictwo Jędrzejów, gdzie trasa będzie poprowadzona przez kompleks leśny Gaj oraz w Nadleśnictwo Starachowice, gdzie trasa została wyznaczona w leśnictwie Majówka.

29 lutego na leśnych trasach biegowych Nadleśnictwa Staszów, w pobliżu klasztoru pokamedulskiego w Rytwianach spotkamy uczestników szóstego Biegu Śladami „Mnicha” i „Zawieruchy” orgaznizowanego w ramach Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem tego wydarzenia jest upamiętnienie dwóch bohaterów: Ludwika Machalskiego i Jana Firmantego, którzy walczyli w staszowskim podziemiu niepodległościowym, ginąc w 1950 roku podczas obławy w golejowskich lasach. W ramach upamiętnienia postaci uczestnicy będą mieli do przebiegnięcia dwie trasy – symboliczną na 1950 metrów oraz długości 10 kilometrów.

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisuje się również Noc Wyklętych z organizowana z inicjatywy Przystanku Historia IPN w Puszczy Kozienickiej (Gajówka ZHR k. Augustowa). W tym roku wydarzenie odbędzie się później, bo 21.03. (sobota). W programie od godz. 18 do 23 koncert Andrzeja Kołakowskiego oraz premiera pokazu filmu pt. o Janie Sońta ps. "Ośka" legendarnym partyzancie regionu i spotkanie z reżyserem Przemysławem Bednarczykiem. Nie zabraknie też emocji konkursowych, nocnej gry terenowej, ogniska i leśnego poczęstunku.