Aktualności Aktualności

Ruszyła akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów

Od 16 marca w nadleśnictwach RDLP w Radomiu formalnie rozpoczęła się akcja bezpośrednich działań w ochronie przeciwpożarowej. To wcześniej niż zazwyczaj, ale pomimo wciąż trwającej astronomicznej zimy w przyrodzie mamy już wiosnę. Leśnicy i współpracujący z nimi strażacy są w pełnej gotowości. Lasy Państwowe po raz kolejny włączyły się też w kampanię społeczną „Stop pożarom traw” prowadzoną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Poprzedni rok pod względem pożarów nie był łatwy, w samym miesiącu kwietniu było tyle pożarów co przez cały 2018 rok. W tym roku na terenie RDLP w Radomiu jeszcze nie było pożarów lasu, ale w lutym był duży (10 ha) pożar nieużytków w gminie Słupia Konecka, na granicy województw świętokrzyskiego i łódzkiego.

W tym roku leśnicy akcję bezpośrednią, czyli pełną gotowość do zadań, łącznie z dyżurami przeciwpożarowymi zaczynają wcześniej, choć i tak nieco później niż rok temu. Zagrożenie jest duże - mimo, że jest dość zimno, a w nocy przymrozki, to w tym roku nie było pokrywy śnieżnej, słońce mocno grzeje, a wiatr wysusza trawy i runo leśne. Sytuację nieco poprawiły dość częste w marcu opady deszczu. Przed leśnikami najgorszy czas w ochronie przeciwpożarowej – zaranie wiosny (przedwiośnie), nie ma jeszcze roślinności zielnej, a są suche trawy i inne rośliny. Do tego dochodzi zagrożenie dla lasów, jakie niosą ze sobą pożary traw i nieużytków.