Program „Zanocuj w lesie”
Nadleśnictwo Grójec udostępniło obszar ponad 1500 ha w ramach programu „Zanocuj w lesie” będącego kontynuacją Programu pilotażowego bushcraft i survival. Obszary przeznaczono dla osób, które są miłośnikami idei „włóczenia się w dziczy”. Program Zanocuj w lesie to doskonała okazja do kontaktu z naturą, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od miejskiego zgiełku. Przygotowaliśmy dla Was miejsce, gdzie możecie zostawić samochód .
Grupy o liczebności do 9 osób mogą nocować dwie doby z rzędu bez konieczności powiadamiania o tym nadleśnictwa. Jednak ze względów bezpieczeństwa proponujemy poinformować o zamiarze przebywania na naszym terenie – w przypadku zdarzeń losowych będziemy łatwiej mogli do Was dotrzeć.
Miłego obcowania z lasem!
Lokalizacja obszaru Mapa obszaru
Lokalizacja widoczna jest również na mapie:
[https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (Regulamin)
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
- Lokalizacja miejsc, w których można rozpalać ogniska znajduje się w regulaminie, a także na mapie.
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu.
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
- informacje o zmianach będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych – informację taką możemy znaleźć na stronie internetowej gminy Nowe Miasto Nad Pilicą
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza –w załącznikach] oraz przesłanie go na adres grojec@radom.lasy.gov.pl Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 603994152
Nadleśnictwo Grójec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W związku z urochomieniem programu "Zanocuj w lesie " Prosimy o wypełnienei ankiety.Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób
korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie
w ramach ww. Programu. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione
zbiorczo po okresie pół roku od uruchomienia procesu zbierania opinii (ankiet). Link do
ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl
Regulamin zanocuj w lesie 2022 (Version 1.0)
Hochgeladen von Marcin Ukleja, 30.06.22 12:31Asset Publisher
Strażnicy leśni RDLP w Radomiu z kursem kwalifikowanym pierwszej pomocy
Strażnicy leśni RDLP w Radomiu z kursem kwalifikowanym pierwszej pomocy
Strażnicy Leśni stale doskonalą swoje umiejętności. Ostatnio na terenie RDLP w Radomiu nabyli uprawnienia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uzyskali tytuł ratownika zdając egzamin państwowy. W okresie wakacyjnym i jesiennym, kiedy znacznie wzrasta częstotliwość korzystania przez ludzi z lasu, a tym samym rośnie liczba przypadków w zakresie udzielania pomocy, nowe umiejętności mogą być szczególnie przydatne.
Kurs został zorganizowany przez Wydział Kontroli, Audytu Wewnętrznego i Ochrony Mienia RDLP w Radomiu, który koordynuje działalność Straży Leśnej w nadleśnictwach radomskiej dyrekcji LP. Wzięło w nim udział 23 strażników leśnych, po jednym z każdego nadleśnictwa i inspektor Straży Leśnej z RDLP w Radomiu. Przeprowadziła go firma Usługi Medyczne Tomasz Gębura z Brodów. Zaświadczenia zostały wręczone 24 czerwca w miejscu kursu, którym był Leśny Ośrodek Edukacyjny Nadleśnictwa Radom w Jedlni-Letnisku. Wręczyli je, po pozytywnie zdanym egzaminie państwowym, kierownik i członkowie komisji egzaminacyjnej: lek. Tomasz Gołębiowski oraz ratownicy medyczni Zbigniew Skrzypek i Tomasz Gębura.
Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy dla Straży Leśnej RDLP w Radomiu na facebookSzkolenie jest jednym z elementów wielu działań związanych z aktualizacją i doskonaleniem wiedzy Straży Leśnej. Tak profesjonalnie przygotowani strażnicy leśni w jednostkach RDLP w Radomiu będą stanowili ważne ogniwo we współpracy z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Będą mogli być pomocni w realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia, osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej.
Podczas 8 dni zajęć teoretycznych i praktycznych w maju i czerwcu uczestnicy utrwalali wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zdobywali wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także nabywali inne umiejętności w zakresie jakości, odpowiedzialności i etyki związanej z pomocą udzielaną przez podejmujących czynności ratunkowe.
Ze względu na potrzeby w zakresie umiejętności udzielania pierwszej pomocy kursy będą kontynuowane. Wkrótce przeszkoleni zostaną kolejni strażnicy leśni na terenie RDLP w Radomiu. Z nabycia nowych uprawnień zadowoleni są strażnicy leśni, na pewno też nowe umiejętności leśników dbających o bezpieczeństwo i poprawność korzystających z lasu będą przydatne dla społeczeństwa. Strażnicy leśni to kolejna grupa osób z kwalifikowanymi umiejętnościami w zakresie pierwszej pomocy.
Straż Leśna to wyspecjalizowana grupa leśników, którzy wspomagani przez służby terenowe – leśniczych, podleśniczych i pracowników biurowych – zwalczają szkodnictwo leśne, czyli nielegalną działalność człowieka w lesie. Podstawowymi rodzajami szkodnictwa leśnego są: bezprawne korzystanie z lasu, kłusownictwo, kradzież lub zniszczenie mienia i kradzież drewna. Ochrona przed nim polega zarówno na działaniach prowadzonych razem z innymi służbami i organizacjami, jak i na rozwiązaniach prawnych. W nadleśnictwach RDLP w Radomiu pracuje 72 strażników leśnych. Do ich zadań należy m.in. zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonywanie innych zadań w zakresie ochrony mienia, a nawet szeroko rozumiana edukacja społeczeństwa. Bardzo ważna w zwalczaniu szkodnictwa leśnego jest współpraca z innymi służbami m.in. z policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Łowiecką, strażą miejską, strażą pożarną. Nabycie przez strażników uprawnień w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy to cenna umiejętność, która wpisuje się w działalność służb mundurowych.
Przeprowadzający kurs zwrócili uwagę na zaangażowanie i motywację oraz bardzo dobre wyniki egzaminu strażników leśnych, uczestniczących w kursie. Podkreślali również to, że przeżycie osoby, której udzielana jest pomoc, zależy od tego, jak szybko zostanie udzielona pierwsza pomoc przedmedyczna. Stąd nowe umiejętności straży leśnej będą bardzo przydatne.
Asset Publisher
Położenie
Położenie
Jedno z największych pod względem zasięgu terytorialnego nadleśnictw w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Nadleśnictwo Grójec jest jedną z jednostek organizacyjnych podlegających Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo wynosi 16 354,12 ha w tym powierzchnia lasów 16 014, 94 ha.
Powierzchnia terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa to aż 183 349,00 ha.
Nadleśnictwo wyróżnia się spośród innych rozległością i ogromnym rozdrobnieniem kompleksów leśnych.
Lasy Nadleśnictwa Grójec położone są na terenie 2 województw, 6 powiatów i 17 gmin, przeplatają się z lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa oraz licznymi sadami drzew owocowych.
Obszar leśny tworzy w sumie 760 kompleksów, z których jedynie pięć liczy ponad 500ha, zaś przeciętna ich wielkość wynosi około 22 ha.
Odległość skrajnych punktów w Nadleśnictwie sięga do100km.