Asset Publisher Asset Publisher

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XVIII Święto Polskiej Niezapominajki

XVIII Święto Polskiej Niezapominajki

XVIII Święto Polskiej Niezapominajki

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVIII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Program XVIII Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Ligi Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Golden Life.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów w ośrodku przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

11.00 – 11.20 uroczyste otwarcie XVIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.20 – 11.30 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

11.30 – 11.45 Bajarz z leśnej polany Antoni Zięba

11.45 – 12.00 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu

12.00 – 12.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy – Zespół ludowy „Fasolki”

12.15 – 12.35 występ dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach

12.35 – 12.40 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni-Letnisku

12.40 – 12.50 występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach

12.50 – 13.05 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku

13.05 – 13.35 Prezentacja sokolnika

13.35 – 14.00 występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.

14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół Golden Life

 

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

  • Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska
  • Pokaz Stowarzyszenia Taoistycznego TAI CHI z Radomia
  • Pokaz musztry młodzieży z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu

 

Informacje dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

  • Zbiórka o godz. 10 przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (ul. 25 Czerwca 68). Startujemy o godz. 10.15;
  • Przejazd w asyście policjantów ulicami: 25 Czerwca, Żwirki i Wigury, 11 Listopada, Zbrowskiego, Energetyków i Starą Wolą Gołębiowską do ul. Potkańskiego, po jej przecięciu przejazd ul. Podleśną i Pacyńską do szosy Radom – Kozienice, następnie znajdującym się przy trasie mostem przejazd przez Pacynkę, za mostem ul. Poduchowną wjazd do lasu (w lewo), do zielonego szlaku pieszego, dalej szlakiem przejazd do drogi Kozłowskie Komorniki – Siczki, tu skręt w prawo niemal do leśniczówki, zwrot w lewo i leśną drogą znów do zielonego szlaku pieszego, a dalej do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku na Święto Polskiej Niezapominajki;
  • Trasa ok. 18 km w jedną stronę, łatwa technicznie, w ośrodku ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego Rodex;
  • Aby zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce trzeba je wysłać na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać Jazda z Miasta!, a w treści podając imię i nazwisko uczestnika, zgłoszenia do piątku 17 maja do północy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. Przebieg uroczystości relacjonowany będzie przez prezenterów pogody Programu 1 Polskiego Radia: Annę Hardej i Maciej Oswalda w audycjach: „Czas pogody” (godz. 10.00-12.00) oraz w „Muzycznej Jedynce” po godz. 14.00.

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/7,Jedynka

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

19 maja, godz. 11.00 – 15.00

 

Ważne komunikaty dotyczące bezpłatnego transportu z Radomia do ośrodka:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 19 maja 2019 r.

 

Odjazd z Radomia:

  • przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 ,
  • drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

 

Powrót z ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

 

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni - Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Tel. 48 322 10 11