Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

603994152

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Opera Leśniczy w Kozienickiej Puszczy i Piknik Leśne Echa Puszczy Kozienickiej

Opera Leśniczy w Kozienickiej Puszczy i Piknik Leśne Echa Puszczy Kozienickiej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu zapraszają 12 czerwca na Piknik „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej” oraz operę „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” Karola Kurpińskiego, która zostanie wystawiona o godz. 17.00 i 19.00, Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim.

Informacja o Pikniku „Leśne Echa Puszczy Kozienickiej”

Miejsce pikniku:

Ośrodek wypoczynkowy Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, Kozienice, ul. Bohaterów Studzianek 30, 12 czerwca 2022 r. (niedziela) w godz. 13-17.

W programie:

  • Wystawy i warsztaty leśników oraz instytucji i organizacji współpracujących
  • Występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich
  • Leśnicy z pasją
  • Pokazy sokolnicze, pasja łowiecka, psy myśliwskie
  • Pszczoły wracają do lasu: pszczelarstwo, bartnictwo, łąki kwietne
  • Dary lasu: zioła, miód leśny, owoce leśne i grzyby, dziczyzna, Dobre z lasu
  • Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich
  • Drewno jest z lasu
  • Szkoły leśne i drzewne
  • Turystyka, sport i rekreacja w lesie
  • Leśny surwiwal: program Zanocuj w lesie
  • Po zdrowie do lasu
  • Ochrona lasów: samochody ppoż., straży leśnej, monitoring lasów
  • Historia ukryta w lasach
  • Gry i zabawy dla najmłodszych
  • Projekt „Las Energii”

Informacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej o dziele muzyczno-wokalnym, operze „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”:

Przesyłamy informacje na temat niecodziennego wydarzenia artystyczno-kulturalnego, które odbędzie się w niedzielny wieczór 12 czerwca br., na deskach amfiteatru nad Jeziorem Kozienickim.

Po raz pierwszy w Kozienicach rozbrzmi wyjątkowe dzieło, którego miejsce odbywa się na tym terenie, czyli komedioopera w jednym akcie pt. „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”.

Opera „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” skomponowana została przez jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Kurpińskiego, zaś pierwsze wystawienie sztuki odbyło się w 1821 r., a więc dwieście lat temu. Dzieło to było już wystawiane w czasach współczesnych na różnych scenach polskich, jednak nie doczekało się odpowiedniego zaprezentowania w sercu Puszczy Kozienickiej – królewskim mieście Kozienicach.

Nad doborem artystów oraz ich przygotowaniem scenicznym czuwa dr Roma Ambroziewicz-Owsińska, urodzona w Kozienicach i związana z naszym miastem, należąca do grona wybitnych polskich śpiewaczek operowych o międzynarodowej renomie. Obok działalności operowej znana z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Podczas opery wystąpią wykonawcy następujących ról: Sylwan Poręba – leśniczy; Ludwika – bratanica Poręby; Zośka – służąca; Walczyński – porucznik; Zacniewski; Kurdesz – służący Zacniewskiego; Jakubek –pomocnik leśniczego.

Kilka słów o operze: „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem - zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.

Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora, a dzieło wykonano wówczas zaledwie dwukrotnie.

W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana zostanie w transkrypcji dyrygenta - Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny) i reżyserii Romy Ambroziewicz-Owsińskiej.

Przypomnienie, tak mocno osadzonej w lokalnych realiach sztuki, będącej jednocześnie jednym z dzieł wybitnego polskiego kompozytora (twórcy m.in. pieśni „Warszawianki”) z pewnością znajdzie pozytywny oddźwięk w całym regionie.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej od kilku lat czyniło starania, by to wyjątkowe dzieło zagościło w Kozienicach. Dzięki pozytywnemu odzewowi kozienickich władz z Burmistrzem Piotrem Kozłowskim na czele, a także leśnikom – Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzejowi Matysiakowi i Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kozienice Tomaszowi Sotowi oraz innym partnerom wreszcie „Leśniczy w Kozienickiej Puszczy” dwukrotnie rozbrzmi w Kozienicach.

Trzeba podkreślić, że wystawienie opery 12 czerwca o godz. 17.00 i 19.00 będzie zwieńczeniem pikniku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego KCRiS nad Jeziorem Kozienickim. Festyn będzie miał charakter promujący zasoby i piękno lasów państwowych i Puszczy Kozienickiej, a prezentować się będą na nim leśnicy, różnego rodzaju wystawcy i twórcy regionalni.

Organizatorami i Partnerami wydarzenia są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej, Gmina Kozienice, Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu, Regionalna Dyrekcja Rasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Kozienice, ENEA Wytwarzanie, Laktomar, Dental Quality – Klinika Stomatologiczna, Wojtpol sp. c., Lactalis. Przedsięwzięcie współfinansowane m.in. ze środków Gminy Kozienice w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych.

W związku z powyższym zwracamy się z serdeczną prośbą o promocję tego wydarzenia przez Państwa, jak również kierujemy zaproszenie do bezpośredniego udziału w wydarzeniu w dniu 12 czerwca br. – Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim.