Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Grójec udostępniło obszar ponad 1500 ha w ramach programu „Zanocuj w lesie” będącego kontynuacją Programu pilotażowego bushcraft i survival. Obszary przeznaczono dla osób, które są miłośnikami idei „włóczenia się w dziczy”. Program Zanocuj w lesie to doskonała okazja do kontaktu z naturą, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od miejskiego zgiełku. Przygotowaliśmy dla Was miejsce, gdzie możecie zostawić samochód .

Grupy o liczebności do 9 osób mogą nocować dwie doby z rzędu bez konieczności powiadamiania o tym nadleśnictwa. Jednak ze względów bezpieczeństwa proponujemy poinformować o zamiarze przebywania na naszym terenie – w przypadku zdarzeń losowych będziemy łatwiej mogli do Was dotrzeć.

Miłego obcowania z lasem!

Lokalizacja obszaru  Mapa obszaru

Lokalizacja widoczna jest również na mapie:

[https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru  (Regulamin)
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
    1. Lokalizacja miejsc, w których można rozpalać ogniska znajduje się w regulaminie, a także na mapie.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu.
  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
    1. informacje o zmianach będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa
  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych – informację taką możemy znaleźć na stronie internetowej gminy Nowe Miasto Nad Pilicą
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza –w załącznikach] oraz przesłanie go na adres grojec@radom.lasy.gov.pl  Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 603994152

Nadleśnictwo Grójec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W związku z urochomieniem programu "Zanocuj w lesie " Prosimy o wypełnienei ankiety.Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób
korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie
w ramach ww. Programu. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione
zbiorczo po okresie pół roku od uruchomienia procesu zbierania opinii (ankiet). Link do
ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


Regulamin zanocuj w lesie 2022 (Wersja 1.0)

Miniaturka Dodany przez Marcin Ukleja, 30.06.22 12:31
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Kategorie zawartości: Turystyka » Program "Zanocuj w lesie"
Generowanie podglądu może zająć kilka minut.

Wersja 1.0

Ostatnio aktualizowane przez Marcin Ukleja
30.06.22 12:31
Status: Zatwierdzony
Pobierz (1MB) Get URL.
Historia wersji
Wersja Data Rozmiar  
1.0 1 Rok temu 1MB Pobierz

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Pożary lasów w nadleśnictwach Grójec i Radoszyce

Pożary lasów w nadleśnictwach Grójec i Radoszyce

Choć ten rok ze względu na pogodę jest sprzyjający dla ochrony przeciwpożarowej lasów, to ciągle zdarzają się pożary, których przyczyną są podpalenia. Takie przyczyny pożarów odnotowano w ostatnich dniach w Nadleśnictwie Grójec i Nadleśnictwie Radoszyce.

11 maja na terenie leśnictwa Borowiec Nadleśnictwa Grójec ok. godz. 16.00 wybuchły pożary na pograniczu powiatu grójeckiego i przysuskiego, których łączną wielkość oszacowano na około 6 hektarów, w tym ok. 2 hektary lasów państwowych (6 pożarów w sąsiednich lokalizacjach). Pożary strawiły w szczególności pokrywę glebową oraz częściowo korony drzew. W akcji gaśniczej wzięło udział 8 jednostek ochotniczej straży pożarnej, 2 państwowe straże pożarne, dwa samoloty gaśnicze Lasów Państwowych oraz jednostka ppoż. nadleśnictwa.

Od lat na ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe wydają ok. 100 mln złNatomiast 12 maja w nocy ok. godz. 2.00 na terenie Nadleśnictwa Radoszyce wybuchły dwa pożary w leśnictwie Lipa. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni ponad 4 ha, przyczyną były podpalenia. Na terenie nadleśnictwa to już 4 pożar w maju.

Mimo, że akcja bezpośrednia ochrony przeciwpożarowej lasów trwa i wszyscy są w gotowości, obawy leśników nie maleją. Plagą w tym roku są również podpalenia. Stąd intensywne działania leśników, w tym piesze patrole i działania z użyciem nowych technologii. Zaangażowana jest także policja.

Pożary mogą stanowić też poważne zagrożenie dla turystów, którzy w okresie pandemii liczniej odwiedzają lasy. Część turystów na obszarach leśnych może przebywać nawet o każdej porze dnia i nocy – w ramach programu zanocuj w lesie dlatego pożary w nocy mogą być tym bardziej niebezpieczne.

Mapa zagrożenia pożarowego w lasachWalka z pożarami kosztuje corocznie nadleśnictwa RDLP w Radomiu łącznie 6,5 mln zł. System ochrony przeciwpożarowej obejmuje utrzymanie 43 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punktów alarmowo-dyspozycyjnych, gdzie określana jest lokalizacja pożarów i koordynowana akcja gaśnicza, 8 automatycznych stacji meteorologicznych (wyposażonych w aparaturę do badania wilgotności ściółki, powietrza i określania stopnia pożarowego w lasach), samoloty do gaszenia pożarów będące w stałej gotowości w bazie lotniczej Piastów k. Radomia i Masłów k. Kielc, samochody gaśnicze, setki punktów czerpania wody – zbiorników wodnych i hydrantów, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablice informacyjne i ostrzegawcze, pasy przeciwpożarowe chroniące tereny leśne przed pożarami i koszty dogaszania pożarów.

Średnio każdego roku aż 40 proc. pożarów zostało wywołanych przez ludziPomimo tych wysiłków i stałej modernizacji i uzupełniania systemu ochrony przeciwpożarowej o nowe elementy w 2020 roku leśnicy ugasili na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu 179 pożarów o łącznej powierzchni 50,68 ha to prawie 2 razy mniej pożarów niż w 2019 roku. W tym roku wytchnienie leśnikom i strażakom do tej pory daje pogoda. Do 14 maja wybuchło ok. 3 razy mniej pożarów niż w poprzednim roku o tej porze. Jednak została jeszcze połowa maja i czerwiec – jedne z najbardziej „palnych” miesięcy, a każdy pożar stanowi zagrożenie dla przyrody, ale też ludzi i mienia.