Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

603994152

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy dbają o miejsca pamięci

Leśnicy dbają o miejsca pamięci

W zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu znajduje się ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne. Są to cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty. Związane są one z okresem powstania styczniowego, I i II wojen światowych, okresem powojennym, upamiętniają postacie zasłużone, a także inne miejsca historyczne.

Leśnicy pielęgnują takie miejsca i dbają o zachowanie związanych z nimi wydarzeń w pamięci społecznej. Znaczna część pomników i tablic pamiątkowych powstawała i nadal powstaje przy znacznym zaangażowaniu Lasów Państwowych.

W dowód uznania za te działania w 2006 roku Rada Pamięci i Męczeństwa przyznała RDLP w Radomiu złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

W 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał RDLP w Radomiu medal Pro Patria. Leśnicy zostali wyróżnieni „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz coroczną współorganizację uroczystości na Wykusie, wspieranie środowisk kombatanckich, a także popularyzowanie wiedzy o polskim państwie podziemnym.

W 2020 roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przyznał RDLP w Radomiu tytuł i nagrodę Świadek Historii. Zasługi i osiągnięcia, dla których zostały one przyznane to łączenie dbałości o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. Dostrzeżona została organizacja i współorganizacja uroczystości upamiętniających wydarzenia historyczne m.in. na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie. O przyznaniu nagrody zdecydowały też projekty edukacyjne realizowane przez RDLP w Radomiu takie jak m.in. „Las historii. Czy wiesz, że?”. Znaczenie miały też inicjatywy realizowane wspólnie z organizacjami patriotycznymi takie jak utworzenie w byłej osadzie leśnej Klepacze na terenie Nadleśnictwa Starachowice Izby Partyzanckiej im. Generała Antoniego Hedy-Szarego i Izby Leśnej.

Do poznawania historii i lasów regionu przydatna jest też utworzona przez leśników strona internetowa Las historii. Czy wiesz, że?, dostępna również w aplikacji mobilnej. Projekt „Las historii. Czy wiesz, że?” poświęcony został miejscom pamięci narodowej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Zawarto tu także informacje o obiektach i trasach turystycznych oraz edukacyjnych, a także przyrodniczych i kulturowych. Można ją pobrać ze strony internetowej http://rdlpradom.treespot.pl.

W siedzibie RDLP w Radomiu, wpisanej do rejestru zabytków, funkcjonuje sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego.