Wydawca treści
OPAŚLIK WYMAGA OBSERWACJI
Wiosną 2014 r. leśniczy leśnictwa Borowiec w zasięgu terytorialnym swojego leśnictwa zauważył zamierające uprawy leśne nie stanowiące własności Skarbu Państwa na terenie wsi Prosna w gminie Nowe Miasto nad Pilicą.
Nadleśnictwo zwróciło się do Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu o wykonanie ekspertyzy i ustalenie przyczyny zamierania upraw.
Lustracja terenowa z udziałem pracowników Zespołu Ochrony Lasu oraz Nadleśnictwa wykazała, że przyczyną szkód w uprawach były żery opaślika sosnowca. W drzewostanach PGL LP szkód nie stwierdzono.
W tej sytuacji Nadleśnictwo zwróciło się do Starosty Powiatu Grójeckiego o zarządzenie wykonania zabiegów ochronnych w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.
Wiosną 2015 r. Nadleśnictwo przeprowadziło kontrolę występowania opaślika metodą odłowu na opaskach lepowych. Okazało się, że opaślik rozszerzył swój zasięg i ślady jego występowania pojawiły się również na powierzchni 10,40 ha drzewostanów w leśnictwie Borowiec.
Ze względu na cykl rozwojowy tego szkodnika - do kolejnych obserwacji Nadleśnictwo przystąpiło wiosną 2017r. Oprócz opasek lepowych, eksperymentalnie zostały zainstalowane 3 szt. opasek kołnierzowych. Nie obyło się bez pomocy i wsparcia merytorycznego pracowników Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu.
W przypadku opaślika należy zachować szczególną czujność ponieważ owad ten gdy pojawia się masowo, staje się groźnym szkodnikiem niszczącym drzewostany. Jego larwy żerują na pąkach i igłach drzew iglastych, głównie sosen – zostawiając ogołocone gałęzie.