Asset Publisher Asset Publisher

Dla mediów

Osobą odpowiedzialną za kontakt z mediami jest:

Rzecznik prasowy nadleśnictwa

Karolina Wołukanis - Specjalista ds. marketingu

tel.  48 661 26 62 ; 695 270 811

mail: karolina.wolukanis@radom.lasy.gov.pl

 

Krzysztof Janeczko - Nadleśniczy Nadleśnictwa Grójec

mail: krzysztof.janeczko@radom.lasy.gov.pl


Asset Publisher Asset Publisher

Back

XXIV Targi LAS-EXPO W KIELCACH

XXIV Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XXIV w dniach 14-16 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wielofunkcyjność lasów oraz zrównoważona gospodarka leśna, ze szczególnym uwzględnieniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej i funkcji ochronnych oraz działania Lasów Państwowych w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, a także ochrony klimatu to motywy przewodnie tegorocznej wystawy leśnej.

Targi LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas wydarzenia prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska informacyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników. Na stoisku będzie można uzyskać informacje o działalności Lasów Państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć realizowanych przez nadleśnictwa na rzecz wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i nowego podejścia o zwiększonej funkcji społecznej.

Podczas wydarzenia będzie można uzyskać informacje o:

  • Zrównoważonej gospodarki leśnej i różnorodnych funkcjach pełnionych przez lasy oraz działaniach leśników zmierzających do integracji nowoczesnej gospodarki leśnej, ochrony przyrody i społecznego wykorzystania lasów;
  • Nowego podejścia do lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz prowadzenia dialogu społecznego i modyfikacji w gospodarce leśnej;
  • Projektów i działań LP na rzecz wzmacniania ochrony najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce oraz kształtowania ich bioróżnorodności;
  • Projektów LP na rzecz adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu;
  • Inicjatywy LP „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”;
  • Osiągnięć LP przez 100 lat funkcjonowania z wyszczególnieniem nowoczesnych technologii i wdrażania badań naukowych oraz kompetencji leśników i szkół leśnych;
  • Turystyki leśnej i rekreacyjnego korzystania z lasu.

Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Stoisko wystawiennicze LP będzie można zwiedzać podczas trzech dni targów:

  • 14 marca w godz. 10-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Kielce i Nadleśnictwo Daleszyce;
  • 15 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Skarżysko i Nadleśnictwo Zagnańsk;
  • 16 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Suchedniów i Nadleśnictwo Łagów.

Serdecznie zapraszamy – sektor C, stoisko 3.

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu

W zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Grójec znajdują się cztery Obszary Chronionego Krajobrazu utworzone wzdłuż malowniczych i niezmiernie cennych przyrodniczo dolin rzek, są to: OChK „Dolina rzeki Jeziorki”, OChK „Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki”, OChK „Bolimowsko- Radziejowicki z doliną środkowej Rawki”oraz OChK „Dolina Chojnatki”

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina rzeki Jeziorki". Teren ten obejmuje obszar pradoliny rzeki Jeziorki porośniętej resztkami lasów łęgowych w dolinie oraz sadów na wysoczyźnie. Utworzony został na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego). Obszar ten leży na terenie powiatu grójeckiego. Całkowita jego powierzchnia wynosi 16 020 ha, w tym w zasięgu Nadleśnictwa Grójec 2 306 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki". Obszar ten ustanowiony został na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego). W zasięgu Nadleśnictwa Grójec znajduje się na terenie powiatu grójeckiego, białobrzeskiego oraz przysuskiego. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 63 422 ha, w tym w zasięgu Nadleśnictwa Grójec 3599 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Bolimowsko – Radziejowicki z doliną środkowej Rawki". Obszar ten został utworzony na mocy uchwały Nr XIV/93/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Skierniewicach z dnia 26 września 1986 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami). Na terenie Nadleśnictwa Grójec obejmuje gminy Kowiesy, Mszczonów, Radziejowice.Obszar ten jest ważnym ciągiem ekologicznym łączącym tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego z Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Chojnatki". Obszar ten został utworzony na podstawie Rozporządzenia Nr 4/2009 Wojewody Łódzkiegoz dnia  24.03.2009 r. Zajmuje powierzchnię  519 ha, położony jest na na terenie gminy Kowiesy. Wyznaczony obszar chroni dolinę niewielkiej rzeki Chojnatki, będącej dopływem Rawki. Zasięgiem obejmuje także kompleks leśny na wschodzie gminy oraz zabytkowy park w Paplinie. Obszar przylega do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzi w skład sieci obszarów chronionych i korytarzy ekologicznych.