Asset Publisher Asset Publisher

Badania nad jakością drewna modrzewia w Nadleśnictwie Grójec

W dniu 26 marca na terenie Nadleśnictwa Grójec przeprowadzono badania naukowe w ramach realizacji pracy doktorskiej przez Panią mgr inż. Patrycję Kulak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, których celem będzie określenie jakości technicznej drewna modrzewia europejskiego (Larix decidua Mill.) na siedlisku lasu mieszanego świeżego i lasu świeżego. W sumie prace badawcze objęły siedem nadleśnictw zlokalizowanych w głównych bazach surowcowych tego gatunku w Polsce.

Do badań wytypowano dwa drzewostany z modrzewiem jako gatunkiem panującym w wieku około 60 lat na wymienionych typach siedliskowych lasu. W każdym z nich pomierzono średnice drzew na wysokości 1,3 m i wybrano po 6 drzew, z których po ścięciu z dolnej partii zostaną wycięte próbki do dalszych prac badawczych. Zakres pracy obejmuje określenie wybranych właściwości strukturalnych, fizycznych, mechanicznych, parametrów i wskaźników struktury cewek oraz składu chemicznego drewna.

Lasy Nadleśnictwa Grójec charakteryzują się dużym udziałem modrzewina europejskiego. Największy udział tego gatunku występuje w leśnictwie Modrzewina gdzie znajduje się rezerwat o tej samej nazwie. Warto wspomnieć, że celem ochrony w Rezerwacie Modrzewina jest zachowanie najbardziej wysuniętego na północ Polski stanowiska modrzewia europejskiego – podgatunku modrzewia polskiego. Modrzewie dorastają tu do 40 m wysokości oraz osiągają pierśnicę do 120 cm.