Wydawca treści Wydawca treści

Konsultant ds. kontaktów społecznych

W odpowiedzi na oczekiwania społeczne dotyczące ochrony lasów, Lasy Państwowe wprowadziły stanowisko konsultanta ds. kontaktów społecznych.

Poniżej znajdują się dane osoby, która pełni rolę konsultanta w naszej jednostce:

 

Bogdan Korycki

Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Grójec

tel.: 691 556 553

adres e-mail: bogdan.korycki@radom.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Jesień 24"

Akcja "Jesień 24"

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się akcji Lasów Państwowych pod kryptonimem „Jesień 24”. Potrwa ona od 20 września do 9 października na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Akcja realizowana jest poprzez działania kontrolno-prewencyjne. Biorą w niej udział Strażnicy Leśni. Wspierają ich funkcjonariusze Policji, Polskiej Straży Łowieckiej i Polskiej Straży Rybackiej. W działaniach strażnikom pomaga też nowoczesny sprzęt, jak kamery, fotopułapki i drony.

Celem akcji jest zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochrona zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych przestrzegania obowiązujących przepisów.

Działania te mają na celu wykrycie i przeciwdziałanie każdemu rodzajowi szkodnictwa leśnego, od zaśmiecania lasów poprzez wjeżdżanie do lasu pojazdami po kradzież drewna. W szczególności będą ukierunkowane na przeciwdziałanie i zwalczanie grup szkodnictwa zaliczanego do kategorii tzw. bezprawnego korzystania z lasu, kradzieży drewna oraz kontroli przewożonego i składowanego surowca drzewnego.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Jesień 23” Straż leśna przeprowadziła 473 interwencji. Najczęściej popełnianym wykroczeniem był wjazd pojazdem do lasu lub pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym – 232 przypadków. Odnotowano m.in. trzy przypadki kradzieży drewna, siedem miejsc nielegalnego składowania odpadów. Co istotne, nie wykryli żadnego przypadku kłusownictwa.

Działania tego typu prowadzone są w Lasach Państwowych każdego roku, ponieważ mimo coraz lepszej wykrywalności przypadków łamania przepisów prawa przez różne grupy społeczne, wciąż dochodzi do wielu sytuacji bezprawnego korzystania z lasu.

Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi. Stąd konieczność przestrzegania określonych zasad. Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to jeden z priorytetów Lasów Państwowych.