Program „Zanocuj w lesie”

Nadleśnictwo Grójec udostępniło obszar ponad 1500 ha w ramach programu „Zanocuj w lesie” będącego kontynuacją Programu pilotażowego bushcraft i survival. Obszary przeznaczono dla osób, które są miłośnikami idei „włóczenia się w dziczy”. Program Zanocuj w lesie to doskonała okazja do kontaktu z naturą, możliwość obserwacji przyrody i ucieczki od miejskiego zgiełku. Przygotowaliśmy dla Was miejsce, gdzie możecie zostawić samochód .

Grupy o liczebności do 9 osób mogą nocować dwie doby z rzędu bez konieczności powiadamiania o tym nadleśnictwa. Jednak ze względów bezpieczeństwa proponujemy poinformować o zamiarze przebywania na naszym terenie – w przypadku zdarzeń losowych będziemy łatwiej mogli do Was dotrzeć.

Miłego obcowania z lasem!

Lokalizacja obszaru  Mapa obszaru

Lokalizacja widoczna jest również na mapie:

[https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US] (android) lub [https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru  (Regulamin)
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
    1. Lokalizacja miejsc, w których można rozpalać ogniska znajduje się w regulaminie, a także na mapie.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu.
  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
    1. informacje o zmianach będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Nadleśnictwa
  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych – informację taką możemy znaleźć na stronie internetowej gminy Nowe Miasto Nad Pilicą
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza –w załącznikach] oraz przesłanie go na adres grojec@radom.lasy.gov.pl  Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: 603994152

Nadleśnictwo Grójec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W związku z urochomieniem programu "Zanocuj w lesie " Prosimy o wypełnienei ankiety.Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób
korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie
w ramach ww. Programu. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione
zbiorczo po okresie pół roku od uruchomienia procesu zbierania opinii (ankiet). Link do
ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


Regulamin zanocuj w lesie 2022 (Wersja 1.0)

Miniaturka Dodany przez Marcin Ukleja, 30.06.22 12:31
Kategorie zawartości: Turystyka » Program Zanocuj w lesie Kategorie zawartości: Turystyka » Program "Zanocuj w lesie"
Generowanie podglądu może zająć kilka minut.

Wersja 1.0

Ostatnio aktualizowane przez Marcin Ukleja
30.06.22 12:31
Status: Zatwierdzony
Pobierz (1MB) Get URL.
Historia wersji
Wersja Data Rozmiar  
1.0 2 Lata temu 1MB Pobierz

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu

W zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Grójec znajdują się cztery Obszary Chronionego Krajobrazu utworzone wzdłuż malowniczych i niezmiernie cennych przyrodniczo dolin rzek, są to: OChK „Dolina rzeki Jeziorki”, OChK „Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki”, OChK „Bolimowsko- Radziejowicki z doliną środkowej Rawki”oraz OChK „Dolina Chojnatki”

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina rzeki Jeziorki". Teren ten obejmuje obszar pradoliny rzeki Jeziorki porośniętej resztkami lasów łęgowych w dolinie oraz sadów na wysoczyźnie. Utworzony został na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego). Obszar ten leży na terenie powiatu grójeckiego. Całkowita jego powierzchnia wynosi 16 020 ha, w tym w zasięgu Nadleśnictwa Grójec 2 306 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki". Obszar ten ustanowiony został na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego). W zasięgu Nadleśnictwa Grójec znajduje się na terenie powiatu grójeckiego, białobrzeskiego oraz przysuskiego. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 63 422 ha, w tym w zasięgu Nadleśnictwa Grójec 3599 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Bolimowsko – Radziejowicki z doliną środkowej Rawki". Obszar ten został utworzony na mocy uchwały Nr XIV/93/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Skierniewicach z dnia 26 września 1986 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami). Na terenie Nadleśnictwa Grójec obejmuje gminy Kowiesy, Mszczonów, Radziejowice.Obszar ten jest ważnym ciągiem ekologicznym łączącym tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego z Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Chojnatki". Obszar ten został utworzony na podstawie Rozporządzenia Nr 4/2009 Wojewody Łódzkiegoz dnia  24.03.2009 r. Zajmuje powierzchnię  519 ha, położony jest na na terenie gminy Kowiesy. Wyznaczony obszar chroni dolinę niewielkiej rzeki Chojnatki, będącej dopływem Rawki. Zasięgiem obejmuje także kompleks leśny na wschodzie gminy oraz zabytkowy park w Paplinie. Obszar przylega do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzi w skład sieci obszarów chronionych i korytarzy ekologicznych.