Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sadziMY w Nadleśnictwie Grójec

#sadziMY w Nadleśnictwie Grójec

O pozytywnej roli w życiu człowieka lasów mamy nadzieję, że już nikogo nie trzeba przekonywać. To, że lasy zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie ludzi, są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt wiedzą nawet dzieci w przedszkolach. Pamiętać jednak należy o tym, że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe. Dzięki pracy leśników polegającej między innymi na sadzeniu drzew lasów w Polsce stale przybywa. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Duda wszyscy, którzy włączyli się do ogólnopolskiej akcji #szdziMY mogli z łatwością posadzić własne drzewo.

Nadleśnictwo Grójec jako jedno z 430 nadleśnictw oraz 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce w dniu 18 września br. rozdawało chętnym sadzonki. Dla wszystkich chętnych przygotowano ich około 2 000 sztuk (w skali całego kraju łącznie aż milion sadzonek). Sadzonki przekazywano osobom, które zgłosiły się po nie osobiście jak również przez przedstawicieli. Gmina Grójec w osobach Wiceburmistrza Jarosława Rupiewicza i Sekretarz Moniki Maciak odebrała sadzonki, które następnie zostały przekazane dla wolontariuszy porządkujących z odpadów komunalnych lasy rosnące w sąsiedztwie wsi Głuchów. Sekretarz Gminy Jasieniec Tomasz Podhorecki odebrał sadzonki dla mieszkańców swojej gminy. Sadzonkami zainteresowane były również szkoły podstawowe między innymi PSP w Sielcu (gmina Goszczyn). Udziałem w akcji zainteresowani byli również politycy. Sadzonki do wysadzenia na swojej nieruchomości odebrał w naszym nadleśnictwie senator Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji. Na pamiątkę tego wydarzenia osobiście posadził jedną z otrzymanych sadzonek (Bk) na terenie otaczającym biuro Nadleśnictwa Grójec. mamy nadzieję, że wszystkie odebrane w siedzibie Nadleśnictwa Grójec sadzonki wysadzone zgodnie z otrzymanymi instrukcjami przyjmą się, będą szybko rosnąć i dostarczą wielu atrakcji zarówno wizualnych jak i zdrowotnych.