Wydawca treści
Natura 2000
Natura 2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody, wprowadzoną w 2004 roku w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskie
Program Natura 2000 w nadleśnictwie opiera się na dwóch formach ochrony:
• Obszar Specjalnej Ochrony (OSO) – wyznaczanie w celu ochrony lęgowej ptaków
• Specjalne Obszary Ochrony (SOO) – wyznaczone w celu ochrony siedlisk.
W terytorialnym zasięgu działania Nadleśnictwa Grójec znajduje się Obszar Specjalnej Ochrony „Dolina Pilicy" (kod obszaru PLB140003) oraz wchodzący niewielkim skrawkiem obszar „Dolina Środkowej Wisły" (kod obszaru PLB140004).
Obydwa te obszary zostały utworzone na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 21 lipca 2004 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. (znowelizowane Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 października 2008 r).
„Dolina Pilicy" – obejmuje teren Nadleśnictwa Grójec w zasięgu gmin: Białobrzegi, Promna, Wyśmierzyce, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą oraz Warka.
„Dolina Środkowej Wisły"- obejmuje niewielki skrawek Nadleśnictwa w zasięgu gminy Warka.
W dniu 12 grudnia 2008 r. Komisja Europejska zatwierdziła obszary, dla których można stosować pełną procedurę z art. 6 dyrektywy siedliskowej. Wydanym rozporządzeniem Ministra Środowiska obszary te formalnie staną się specjalnymi obszarami ochrony siedlisk. W Nadleśnictwie Grójec są to: Dąbrowa Radziejowska o pow. 52 ha oraz Dolina Dolnej Pilicy o pow. 3112 ha.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna
Sprzedaż drewna
Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż detaliczną surowca drzewnego w każdym ze swoich leśnictw.
Detaliczna sprzedaż drewna w nadleśnictwie prowadzona jest w następujących dniach:
Wtorek: w godzinach 8.00 – 10.00 w leśnictwach: Rytomoczydła, Wilczoruda, Skuły, Radziejowice, Osuchów, Chojnata, Głuchów.
Środa: w godzinach 8.00 – 10.00 w leśnictwach: Modrzewina, Michałów, Mogielnica, Borowina, Borowiec.
Ze względu na nierównomierne zróżnicowanie gatunków drzew na terenie nadleśnictwa, nie w każdym leśnictwie można zakupić rodzaj drewna, którym jesteśmy zainteresowani. Można jednak zadzwonić do biura nadleśnictwa, gdzie osoba zajmująca się sprzedażą drewna wskaże odpowiednie leśnictwo.
Dla wszystkich leśnictw ustalone są jednakowe ceny na surowiec drzewny wg. cennika. Do każdej ceny doliczany jest podatek VAT w wysokości 23%.
Sprzedaż klientom detalicznym prowadzona jest wyłącznie za gotówkę. Sprzedaż prowadzą bezpośrednio leśniczowie lub upoważnieni podleśniczowie na terenie, które obejmuje ich leśnictwo. Telefony do leśniczych a także adresy kancelarii znajdują się na stronie internetowej nadleśnictwa: w zakładce „Kontakt" oraz na wyodrębnionej stronie BIP w zakładce „ Dane teleadresowe".
Szczegółowe zasady sprzedaży detalicznej drewna określa Zarządzenie Nadleśniczego w sprawie ustalenia sposobu sprzedaży drewna i innych produktów w Nadleśnictwie Grójec.
Szczegółowe zasady sprzedaży detalicznej sadzonek określa decyzja nr 11/2023